K smrti dobrý kafe

Podcast

Pojďme si povídat o všem, co nás napadá ke smrti.
Své zkušenosti s námi budou sdílet lidé z praxe – Blanka Javor Dobešová (ekofunebračka, ceremonialistka a správkyně přírodního hřbitova Les vzpomínek v Praze) a Petr Michael Richtár (bývalý pracovník pohřební služby a smuteční řečník, který po čtyři roky vykonával vše, co je spojeno s pohřebním úkonem).

Téma: Poslední přechodový rituál na cestě člověka, proč je důležitý a proč se nám vytrácí?
Jakou podobu mívají poslední rozloučení v České republice? Může být pohřeb kreativní a komunitní záležitostí, která je oslavou života našich blízkých? Pokud to tak chceme, jaké možnosti (ať už tradiční, nebo alternativní) se nabízí? Proč je čím dál více  pohřbů bez obřadu?

Při tématických přednáškách o umírání, doprovázení a smrti vnímáme velkou potřebu účastníků sdílet svou vlastní zkušenost. Čas je však většinou vymezen pro dikuzi k danému tématu.
Naším záměrem je vytvoření bezpečného prostoru pro svobodný dialog o smrti a umírání, o tajemství smrti a také o popírání smrti naší novodobou kulturou. 
Autentický rozhovor a sdílení vidíme jako cestu, kterak situaci pozvolna měnit. 
Konkrétní téma s sebou nese každý z účastníků, těšíme se na vás!

Adresa Centra PANT: ulice Čs. legií 22 v centru Ostravy.


Vstupné dobrovolné. Výtěžek ze vstupného použijeme na vypracování projektové dokumentace přírodní části hřbitova Borová pod Lysou horou. Transparentní účet pro projekt „Vzpomínky pod Lysou” :  2701704106/2010

Akce probíhá v souladu s principy Deth Cafe ((www.deathcafe.com)

Ptáte se – co to má být to “Death Cafe”? 
“V roce 2014 jsme založili Death Cafe v Denveru, v jedné malé kavárně. Protože jediný způsob, jak mluvit v jakékoli kultuře o smrti, je nad kávou, čajem a zákusky. (smích) A i když jsme setkání nikde neinzerovali, byl o ně hned obrovský zájem, za chvíli jsme se do prostorů nemohli vejít. Teď děláme Death Cafe v místním knihkupectví a i tam už lidé sedí na schodech.”

(Nancy English v rozhovoru pro Cestu domů, celý rozhovor: https://www.umirani.cz/cl…/cena-za-mlceni-o-smrti-je-hroziva). 

Již proběhlá Death Cafe zde: https://deathcafe.com/deathcafe/9132/